Psalmtävlingen avgjord och bilder från kyrkosångsfesten

2017-10-15

Den psalmtävling som Växjö stifts kyrkosångsförbund utlyste i april fick ett stort gensvar.

190 bidrag har bedömts utifrån det grundläggande kriteriet "Psalm i reformatorisk anda". Bedömningen har gällt såväl musikaliska som textliga kvalitéer. 

I samband med helgens kyrkosångsfest i Älmhults kyrka korades de tre främsta bidragen. På plats fanns samtliga medaljörer och efter spänd väntan blev den inbördes ordningen officiell. Det vinnande bidraget "Lågor av ljus" framfördes av körerna från Älmhults församling. 

Förutom de tre vinnarna kommer ytterligare sju bidrag att finnas med i ett psalmhäfte som kommer att ges ut på förlag.

Efter den inledande prisutdelningen fortsatte konsertprogrammet med bl.a. "Förklädd Gud" av Lars-Erik Larsson och Hjalmar Gullberg och "Hymn till den evige" av Älmhults organist Per Gunnar Petersson. Bland de medverkande kan nämnas Christofer Murray, Stockholm och den månghövdade stiftskören, drygt 100 personer från Oskarshamn i öster och Vetlanda i norr, samt körsångare från Ljungby och Älmhult med omnejd.

 

De vinnande bidragen

1. Lågor av ljus. Text: Åsa Hagberg, musik: Nadja Eriksson.

2. Vid vägens slut. Text: Emelie Nirland, musik: Martin Ståhl.

3. Reformera mitt hjärta. Text & musik: Maria Wallinder Elg.

 

Foto: Patrik Sassersson

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.