Psalmtävlingen avgjord och bilder från kyrkosångsfesten

2017-10-15

Den psalmtävling som Växjö stifts kyrkosångsförbund utlyste i april fick ett stort gensvar.

190 bidrag har bedömts utifrån det grundläggande kriteriet "Psalm i reformatorisk anda". Bedömningen har gällt såväl musikaliska som textliga kvalitéer. 

I samband med helgens kyrkosångsfest i Älmhults kyrka korades de tre främsta bidragen. På plats fanns samtliga medaljörer och efter spänd väntan blev den inbördes ordningen officiell. Det vinnande bidraget "Lågor av ljus" framfördes av körerna från Älmhults församling. 

Förutom de tre vinnarna kommer ytterligare sju bidrag att finnas med i ett psalmhäfte som kommer att ges ut på förlag.

Efter den inledande prisutdelningen fortsatte konsertprogrammet med bl.a. "Förklädd Gud" av Lars-Erik Larsson och Hjalmar Gullberg och "Hymn till den evige" av Älmhults organist Per Gunnar Petersson. Bland de medverkande kan nämnas Christofer Murray, Stockholm och den månghövdade stiftskören, drygt 100 personer från Oskarshamn i öster och Vetlanda i norr, samt körsångare från Ljungby och Älmhult med omnejd.

 

De vinnande bidragen

1. Lågor av ljus. Text: Åsa Hagberg, musik: Nadja Eriksson.

2. Vid vägens slut. Text: Emelie Nirland, musik: Martin Ståhl.

3. Reformera mitt hjärta. Text & musik: Maria Wallinder Elg.

 

Foto: Patrik Sassersson

Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.