Killkörläger i Rottne


2015-01-24
Den sista helgen i januari samlades förväntansfulla körsjungade killar i Församlingsgården i Rottne, för att under ledning av Joakim Olsson Kruse från Karlskrona, sjunga, leka, se på film, äta gott och medverka i söndagens högmässa.

Killarna kom från Jönköpings Sofia, Ryssby utanför Kalmar, Nottebäck och Söraby (Rottne).

Joakim Olsson Kruse kommenterade efter lägret att "man alltid blir förvånad över hur snabbt de lär sig saker, och hur bra de är på att minnas texter, melodier och fakta."
Det ligger enligt Joakim också en utmaning i att körledarskapet alltid måste vara "fräscht och nytt och fängslande och genomtänkt varje repetition".  

Vid lägret fanns det förutom de olika körledarna också några frivilliga medhjälpare, däribland de unga ledarna Pontus och Philip, som bl.a. hjälpte till med måltiderna och disken. Tilda Hansson höll i ett livligt aktivitetspass och under den avslutande kyrklunchen bjöd församlingen på pizzakalas.

Det är nog inte en vågad gissning att de deltagande killarna var trötta, men nöjda, efter den intensiva körhelgen i Rottne.
Som körledaren Lennart Hammar sa; 
- Vi hoppas att det blir en repris av lägret nästa år.

 

 

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.